Ultrasonik Homojenizasyonun Kozmetikte Kullanımı

Ultrasonik homojenizasyon, kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin geliştirilmesi ve üretiminde önemli bir uygulama alanına sahiptir. Kozmetik endüstrisindeki ultrasonik uygulamalar, emülsiyonları, dispersiyonları, partikül boyutunu küçültmeyi, lipozom hazırlama ve aktif bileşiklerin ekstraksiyonunu içerir. Ultrasonik sistemler, laboratuarlarda küçük hacimlerdeki deneme çalışmaları için kullanılmasının yanı sıra büyük hacimlerdeki ticari üretimler için de tasarlanabilmektedir.

Is Helen Mirren right about 'useless' moisturisers? - BBC News

Ultrason dalgaları, iki veya daha fazla fazı tekdüze bir ürün halinde çözmek ve homojenleştirmek için çok etkilidir. Güçlü ultrasonik kuvvetler, tozların kozmetik formülasyonlar içerisinde çözülmesine yardımcı olur. Homojenizasyon, yüksek kaliteli özelliklere sahip bir ürün elde etmek için önemli bir prosestir. Bu nedenle, yüksek verim ve kalitenin yakalanması için ultrasonik homojenizasyon yöntemi tercih edilmektedir.

Kozmetik ürünlerin üretiminde en yüksek kalite standartları uygulanmalıdır. Bunun için güvenilir bir üretim teknolojisi çok önemlidir. Ultrasonik homojenizasyon tekniği, benzersiz sonuçlar sağlayan ve değerli, yenilikçi ürünler üretmeye izin veren güvenilir bir homojenizasyon ve ekstraksiyon tekniğidir. Kozmetik ürünlerin arge çalışmalarından üretimine kadar güçlü ve farklı ürün gruplarına uyarlanabilir homojenizatörlere ihtiyaç vardır. Nanolinker Ultrasonik Homojenizatörler, araştırma laboratuvarında yeni formülasyonların geliştirilmesinden ticari ürününüzün nihai üretimine kadar, homojenizasyonun her aşaması için size güvenilir ultrasonik çözümler sağlar.

Ultrasonik homojenizasyon, nano-mikro emülsiyonlar ve çift fazlı emülsiyonları üretmek için kanıtlanmış bir tekniktir. Ultrasonik homojenizasyon sırasında, yoğun kavitasyon kuvvetleri iki veya daha fazla karışmayan fazı çok küçük damlacıklar haline getirir. Hem küçük damlacık boyutu hem de damlacık boyutu dağılımının düşük polidispersitesi ile yüksek bir emülsiyon stabilitesi elde edilir. Elde edilen bu stabil emülsiyonlar, kremler, losyonlar, serumlar, yağlar, merhemler, jeller ve waksların üretimi için oldukça önemlidir.

Pigmentler (örneğin TiO2, ZnO) ve mineraller kremler, güneş kremleri, ruj ve oje gibi kozmetik ürünlerde yaygın olarak kullanılan içeriklerdendir. Yüksek kalitede homojen bir ürün elde etmek için, toz, pigment veya mineral partiküllerinin formülasyon içerisinde eşit dağılımı sağlanmalıdır. Ultrasonik homojenizasyon yöntemi güvenilir nano-mikro boyutta dispersiyonlar sağladığı için, kozmetik üretiminde tercih edilmesi gereken bir tekniktir.

Özellikle renkli kozmetikler için pigmentlerin mikron ve mikron altı boyuta kadar öğütülmesi ve ürün içinde homojen bir şekilde dağılması gerekir. Yoğun ultrasonik dalgalar sıvılara ve viskoz karışımlara uygulandığında, ultrasonik kavitasyon, parçacıkları ve pigmentleri mikron altı ve nano boyuta kadar indirebilmektedir. Özellikle renkli kozmetikler için (örn. maskara, oje, ruj, makyaj), pigmentlerin ince boyut dağılımı önemli bir kalite belirtecidir.