Ultrasonik homojenizasyon, bir sıvıdaki küçük parçacıkları eşit olarak dağıtılmaları ve eşit olarak dağıtılmaları için indirgemek için mekanik bir işlemdir. Genellikle “sonikatör” olarak bilinen ultrasonik homojenizatörler, kavitasyon ve ultrason dalgaları yoluyla dokuları ve hücreleri bozar. Prensip olarak, bir ultrasonik homojenizatör, hızla titreşen ve çevreleyen solüsyondaki kabarcıkların hızla oluşmasına ve batmasına neden olan bir uca sahiptir. Bu, hücreleri ve parçacıkları ayıran kesme ve şok dalgaları yaratır.

Ultrasonik homojenizatör (sonikatör), hücre parçalama ve homojenizasyon gibi çeşitli alanlarda kullanılan mekanik akustik dalgaların uygulamalarından biridir. Bu şekilde, düşük çıkış gücü, daha az hücre tahrip gücü anlamına gelmez çünkü daha az çıkış gücü, daha küçük tiple orantılıdır ve önemli olan güç yoğunluğu budur. Bazı durumlarda genliği ve yoğunluğu korumak için daha yüksek çıkış gücü Yüksek viskozite ve yüksek basınç gereklidir. Daha büyük boynuzlar kullanılıyorsa, aynı numune boyutunu işlemek için daha fazla güç gerekir. Öte yandan, ultrasonik güç önemli ölçüde ısı üretir ve işlem sırasında sabit bir sıcaklığı korumak için gerekirse soğutma gerekir.

Ultrason, hücre içindeki hücreleri ve yapıları süspansiyon halinde ayırmak için harikadır. Ayrıca, ultrasonik homojenizatör DNA, RNA ve kromatini kesebilir. Diğer uygulamalar arasında emülsiyon üretimi, nano partiküllerin dispersiyonu ve askıda partikül boyutu küçültme yer alır. Ultrasonik homojenizatörler önemli miktarda ısı üretir, bu nedenle sıcaklığa duyarlı numunelerle iyi çalışmayabilir. Akustik muhafazalar şiddetle tavsiye edilir. Sonuçta, güçlü ses dalgalarıyla homojenleşiyorsunuz.